Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek, Czwartek
  godz. 8:00-18:00

- Wtorek, Środa, Piątek, Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 – relacja22.02.2023

21 lutego 2023 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze po raz kolejny włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, organizując konferencję „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!ˮ, która odbyła się online na platformie ClickMeeting. Celem przedsięwzięcia, które rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów,  a także  instytucji oświatowych z lubuskich szkół oraz z całej Polski jest poszerzenie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji, podkreślając jednocześnie, że każdy uczestnik powinien stosować zasady mądrego korzystania z cyberprzestrzeni i przyczynić się do tego, że będzie ona miejscem bezpiecznym i pozytywnym.
 
Konferencję w imieniu Pani Dyrektor PBW w Zielonej Górze Marzeny Szafińskiej-Chadały otworzyła Renata Zubowicz kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego, która oznajmiła, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze po raz czternasty organizuje przedsięwzięcie skupiające osoby zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w sieci. Następnie poprosiła dr. Jarosława Wagnera z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego o wygłoszenie wykładu Sztuczna inteligencja. Szansa czy zagrożenie? Jarosław Wagner w swoim wystąpieniu przedstawił szereg możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w wielu gałęziach gospodarki, technologii, przemyśle samochodowym oraz w usługach komunikacyjnych. Uświadomił uczestnikom konferencji, jakie możliwości daje sztuczna inteligencja, ale również jakie niesie ze sobą zagrożenia.
Zagadnienia związane z cyberprzemocą w Internecie -  formami, skalą cyberprzemocy, zagrożeniami w sieci, niebezpiecznymi treściami - przedstawił w wykładzie Razem przeciw przemocy.  Bezpieczeństwo dzieci w internecie – wyzwania i rozwiązania - dr Szymon Wójcik, koordynator projektu Safer Internet Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Tradycyjnie podczas corocznych spotkań w ramach DBI gościmy przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Mł. asp. Damian Wieczorek uświadomił uczestnikom, że internet i technologie informacyjne są doskonałym narzędziem niosącym za sobą cały wachlarz możliwości i walorów, ale niestety również zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. Policjant omówił katalog wybranych cyberprzemocowych przestępstw z kodeksu karnego oraz poinformował jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami korzystania z internetu, a także wyjaśnił jakie są możliwości reagowania i radzenia sobie z zachowaniem sprawców wypełniających znamiona czynu zabronionego w sieci.
Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyniła się do zwiększenia świadomości uczniów na temat zagrożeń w świecie wirtualnym, rozważnego odbierania informacji oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi w sieci.

-A A +A
Powrót