Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line) – Sprawozdanie25.11.2020

17 listopada br. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego pod nazwą „Biblioterapia i bajkoterapia w szkole”. Z uwagi na okoliczności (pandemia) spotkanie odbyło się po raz pierwszy w formule on-line. Dzięki platformie ClickMeeting wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem wykraczającym poza granice naszego regionu, nabierając charakteru ogólnopolskiego. Zebranych powitała dyrektor PBW Pani Marzena Szafińska-Chadała. Następnie uczestniczący w Forum nauczyciele bibliotekarze mieli okazję wysłuchać niezwykle interesującego wykładu Pani Katarzyny Bartosiak, kustosza dyplomowanego Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze, zatytułowanego „Książkowe antidota: biblioterapia…  w pigułce”, w którym autorka przedstawiła historię, przedmiot, cele, obszar działania biblioterapii oraz kategorie materiałów biblioterapeutycznych. Kolejne wystąpienie przybliżyło zagadnienia związane z biblioterapią ogólnorozwojową zwaną wychowawczą.  Pani Aleksandra Kmiećkowiak, dyplomowany nauczyciel bibliotekarz PBW w Zielonej Górze, w prezentacji „Bajkoterapia – dlaczego dzieci potrzebują opowieści”, omówiła rolę bajki i baśni w życiu dziecka. Scharakteryzowała bajkę magiczną, terapeutyczną oraz filozoficzną, ukazując ich cechy na przykładzie wybranych utworów literackich. Forum zamknęło spotkanie z Panią Jadwigą Matuszczak, dyplomowanym nauczycielem bibliotekarzem naszej placówki, która w  bogato ilustrowanej prezentacji „Ile biblioterapii w kamishibai?”, zapoznała widzów z całym spektrum wiedzy na temat japońskiego teatru obrazkowego, mogącego stanowić wdzięczne narzędzie w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych.
Zarówno Forum, jak i jego forma on-line otrzymała wiele pozytywnych ocen uczestników. W wypowiedziach zarejestrowanych na czacie, przebijała jednak tęsknota do spotkań na żywo, które niewątpliwie lepiej służą wymianie doświadczeń oraz zacieśnianiu bliskich relacji w tak bardzo rozproszonym środowisku nauczycieli bibliotekarzy szkolnych.
 
(Jolanta Winnicka)

 

-A A +A
Powrót