Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w PBW w Zielonej Górze08.05.2020

Pomysł na organizację Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, który zrodził się w 2010 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Ubiegłoroczna bowiem edycja, pod hasłem #ApetycznaPedagogiczna, to już dziesiąte spotkanie z tego cyklu. Grono pomysłodawców: pracowników Biblioteki oraz członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW w Zielonej Górze, nie przypuszczało wtedy, że ta impreza na długo wpisze się w krajobraz obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w lubuskiej książnicy pedagogicznej.

Wyczytywanie smaków z literatury, poszukiwanie łączności między światem literackim i kulinarnym, odkrywanie potraw regionalnych, polskich czy światowych, okazało się świetną zabawą dla biorących udział w biesiadzie i konkursie. Zmagania kulinarne odbywały się bowiem w ramach większości edycji festiwalu. Każdy z uczestników dwoił się i troił, by dokonać jak najlepszej prezentacji swoich potraw, nierzadko odwołując się do literackich inspiracji. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej jako gospodarz i organizator corocznych Bibliotekarskich Festiwali Kulinarnych wraz z Kołem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich kusiły feerią barw, prezentowanych przez uczestników, stoisk kulinarnych. Od 2011 roku każda z edycji otrzymywała swój tytuł, będący nawiązaniem do haseł, którymi opatrzony był Tydzień Bibliotek w Polsce.

Warto wspomnieć również o Bibliotekarskim Festiwalu Kulinarnym z 2013 roku pod hasłem Rozsmakuj się w bibliotece – kreatywny lubuszanin w kuchni, w którym zaakcentowano, że biblioteka jest otwartą przestrzenią dla twórczych działań mieszkańców naszego regionu. Można śmiało skonstatować, że każda z kolejnych edycji nietuzinkowego festiwalu wymagała kreatywności, nie tylko od gospodarzy: nauczycieli bibliotekarzy, pracowników Biblioteki. Impreza przyciągała bowiem chętnych spoza książnicy, którzy śmiało prezentowali swoje kulinarne talenty.

Oprawa wizualna całego przedsięwzięcia, jak to przy kulinariach wypada, rokrocznie cieszyła oko festiwalowych gości. Naturalnie formuła konkursowa zapewniała uczestnikom nagrody i tu należą się stokrotne podziękowania dla jej darczyńców. Szczególnie dla Pana Adama Wojciecha Bagińskiego, Artysty-Malarza, nieocenionego Przyjaciela Biblioteki, który przekazywał na ten cel swoje znakomite akwarele.

Jednak nie każdy chciał zmierzyć się w zawodach. Być ocenianym, pod kątem kulinarnych umiejętności, przez jury i publiczność, mogło wydać się deprymujące i stanowić nie lada wyzwanie. Rozwiązaniem tej delikatnej kwestii okazało się miejsce na stole degustacyjnym, który zazwyczaj uginał się od przyniesionych smakołyków. Atmosfera kosztowania pyszności, okraszona literackimi cytatami, bądź opowieścią uczestników na temat przygotowanej przez siebie potrawy, zapach ziół, aromat poszczególnych dań i deserów, sprawiały, że każdy z gości opuszczał Bibliotekę z przyjemnym wspomnieniem duchowej i cielesnej uczty. W dobie popularności programów kulinarnych PBW w Zielonej Górze przyciągała nie tylko stałych jej bywalców.

Tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek czyli Zasmakuj w bibliotece świetnie nawiązywałoby do naszego kulinarnego przedsięwzięcia, tym bardziej zatem żałujemy, że nie możemy się spotkać, jak co roku, by spędzić razem niezapomniany czas przy smakach i aromatach przyniesionych potraw.

Uznaliśmy więc, że warto powspominać Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne, ich radosny biesiadny klimat, który sprzyjał integracji środowiska bibliotekarskiego z przybyłymi na kulinarno-literacką ucztę mieszkańcami społeczności lokalnej. Dotychczasowych uczestników zapraszamy do reminiscencji podczas oglądania prezentacji. Mamy również nadzieję, że pokaz slajdów będzie stanowił zachętę dla tych z Państwa, którzy dotychczas nie skusili się, by wziąć udział w naszych przedsięwzięciach.

Prezentacja

Anna Aleksandrowicz

 
Powrót