Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 – relacja20.02.2020

18 lutego 2020 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, organizując konferencję „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!ˮ. Celem przedsięwzięcia, które rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów z zielonogórskich szkół, jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania i komunikowania się w sieci.
Podczas otwarcia konferencji wszystkich zebranych serdecznie powitała Marzena Szafińska-Chadała, dyrektor PBW w Zielonej Górze. Marzena Szafińska-Chadała podkreśliła, jak istotne dla naszego dobrostanu i bezpieczeństwa jest mądre, nie pozbawione refleksji, korzystanie z nowych technologii.
Prowadząca konferencję, Anna Aleksandrowicz, zwróciła uwagę na siłę współdziałania w zakresie dbania o cyfrowe bezpieczeństwo, promowanie kultury zrozumienia i szacunku. Internet, bowiem, to przestrzeń, w której dochodzi do różnych interakcji społecznych, w tym również zawierania nowych znajomości. Do tego aspektu aktywności cyfrowej nawiązywała inscenizacja pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia. Opowiastka o tym, że znajomości przez Internet należy zawierać ostrożnie”, którą zaprezentowali uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Babimoście. Ta zabawna historia, ze swadą zagrana przez młodych aktorów, została entuzjastycznie przyjęta przez widownię.
A tę w większości stanowili uczniowie ze szkół: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Budowlanka”, Szkoły Podstawowej nr 6, Zespołu Szkół Plastycznych oraz Zespołu Szkół Zawodowych PBO.
Tematykę konsekwencji korzystania ze smartfonów i tabletów już od najmłodszego wieku omówił w swoim wystąpieniu dr Jacek Jędryczkowski z Zakładu Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykład „Konsumpcjonizm – kto nas szpieguje?” uświadomił uczestnikom konferencji, że ceną za korzystanie z udogodnień i możliwości nowych technologii jest utrata prywatności.
Tradycją stało się, że podczas corocznych spotkań w ramach DBI gościmy przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Komisarz Adrian Ciołka oraz starszy sierżant Damian Wieczorek, podejmując temat „Chroń prywatność! – prawa i obowiązki internauty”, omówili katalog wybranych cyberprzemocowych przestępstw z kodeksu karnego. Policjanci zwrócili, między innymi, uwagę na zjawisko phisingu i wyłudzeń z wykorzystaniem cudzych kont w mediach społecznościowych.
Na koniec wystąpienia zaapelowali o ostrożność podczas korzystania z cyfrowych dobrodziejstw. Konferencji towarzyszyła wystawa, na którą złożyły się plakaty informacyjne oraz najnowsze i gromadzone od lat książki, czasopisma, a także filmy poświęcone tematyce bezpieczeństwa w internecie, zjawiska hejtu i cyberprzemocy oraz komunikacji w mediach społecznościowych.
Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie przyczyni się do zwiększenia świadomości uczniów na temat zagrożeń, jakie pojawiają się w świecie wirtualnym, oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi w sieci.
 
 (Anna Aleksandrowicz, fot. Renata Zubowicz)

-A A +A
Powrót