Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego - sprawozdanie25.10.2019

22 października 2019 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze gościła nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego pn. „Książka pisana pikselami”.
 
Tegoroczne Forum swoją obecnością zaszczycili: Pani Renata Piosik z Wydziału Edukacji Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Pani Lidia Bugiera, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz Pani Barbara Tymszan, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Otwarcia Forum dokonała dyrektor PBW w Zielonej Górze, Pani Marzena Szafińska-Chadała. Serdecznie powitała zebranych, podkreślając znaczenie corocznych spotkań, jako płaszczyzny służącej przekazywaniu aktualnej wiedzy z zakresu bibliotekoznawstwa, wymiany doświadczeń, dostarczania ciekawych propozycji metodycznych, ale także spotkań, które sprzyjają pogłębianiu kontaktów i integracji środowiska bibliotekarzy szkolnych.
 
Jako pierwsi zabrali głos pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pan Kamil Banaszewski przedstawił historię i rozwój bibliotek cyfrowych na świecie, których powstanie miało na celu ochronę i zabezpieczenie dziedzictwa kultury, służbę nauce i edukacji, a także ich udostępnienie szerokiemu kręgowi odbiorców, dzięki prężnie rozwijającej się sieci Internet. Natomiast Pani Katarzyna Bartosiak, na tle barwnie opowiedzianej historii czytania, omówiła rozwój książki elektronicznej, która w erze cyfrowej stała się istotną alternatywą dla książki drukowanej. Przybliżyła także rozwój technologii pozwalającej na odtwarzanie publikacji cyfrowych, prezentując jeden z najnowocześniejszych czytników ebooków.
 
W kolejnym wystąpieniu zatytułowanym „Zostań autorem i wydawcą elektronicznej książeczki” Pani Halina Adaszyńska, nauczyciel konsultant Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, zaprezentowała aplikacje internetowe służące do tworzenia ebooków takie jak: Book Creator, WriteReader oraz StoryJumper. Tym samy dała do ręki nauczycielom bibliotekarzom ciekawe i rozwijające narzędzia do pracy z uczniami.
 
Następnie Pani Danuta Badowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie, zrelacjonowała i przedstawiła efekty, zrealizowanych ze swoimi uczniami projektów dotyczących tworzenia ebooków i audiobooków. Pokazała cały proces tworzenia elektronicznej książeczki i audiobooka, dzięki któremu uczniowie nie tylko poznali tajniki współczesnego edytorstwa, wcielili się także w rolę autorów, zarówno warstwy literackiej jak i graficznej publikacji. Była to dla nich nie tylko dobra zabawa, ale i nauka. Dzięki temu stali się bardziej świadomymi odbiorcami szeroko rozumianej kultury, a ich kontakt z książką bez wątpienia nabrał zupełne innego wymiaru.
 
Natomiast Pani Aleksandra Kmiećkowiak, kierownik Czytelni PBW, zaprezentowała w swoim wystąpieniu zasoby POLONY – Cyfrowej Biblioteki Narodowej oraz możliwości ich wykorzystania w pracy nauczyciela.
Trzeba podkreślić, że POLONA to aktualnie jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Jej ponad 2-milionowy zbiór różnego typu publikacji, to bezcenne źródło pomocy dydaktycznych, które nauczyciel może, bez obaw o naruszenie praw autorskich, za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać w procesie nauczania. Większość udostępnionych w POLONIE zbiorów należy bowiem do domeny publicznej.
 
Forum zakończyło wystąpienie Pana Filipa Neumanna z firmy Digital-Center, która jest jedną z najbardziej znanych dostawców sprzętu do digitalizacji oraz usług cyfryzacji w Polsce i współpracuje m.in. z takimi placówkami jak Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Jagielloński, czy Biblioteka PAN w Gdańsku. Uczestnicy spotkania mieli okazję osobiście zapoznać się z możliwościami ekologicznego, samoobsługowego skanera Zeta, przeznaczonego do użytkowania m.in. w bibliotekach.
 
Duże zainteresowanie VI Forum oraz pozytywny odbiór prezentowanych treści upewnia nas w przekonaniu, iż taka forma wspomagania bibliotek szkolnych jest istotnym elementem podnoszenia kompetencji oraz integracji środowiska nauczycieli bibliotekarzy w regionie.
(red. Jolanta Winnicka, fot. Anna Woźniak)
Powrót