Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

„Zaczęło się w porannej mgle pierwszego ranka wrześniowego” – relacja 20.09.2019

18 września 2019 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze odbyło się konwersatorium historyczne z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęła je, serdecznym powitaniem zgromadzonych gości, dyrektor PBW Marzena Szafińska-Chadała, która życzyła zebranym wielu refleksji i zadumy nad tym, co wydarzyło się po napaści hitlerowskiej oraz sowieckiej w 1939 r. Następnie oddała głos prowadzącej spotkanie Renacie Zubowicz, która zaprosiła do obejrzenia krótkiego filmu animowanego przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury, z muzyką Łukasza Rostkowskiego (L.U.C.) pt. „A więc wojna! – Tak rozpoczęła się II wojna światowa”. Do tego animowanego, emocjonującego teledysku, ukazującego bombardowanie Wielunia, nawiązał, we wstępie swojego wykładu, dr Ireneusz Wojewódzki z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prelegent, w prezentacji „Kampania polska 1939 r. – największy wkład Polski w zmagania II wojny światowej?”, omówił: sytuację międzynarodową w przededniu wojny, ekspansję Niemiec, wojnę obronną Polski 1939 r., agresję sowiecką oraz osobowe straty każdej ze stron konfliktu, ilustrując tezę, o największym wkładzie Polaków w zmagania II wojny światowej, licznymi mapami i fotografiami. Wykład dr. Ireneusza Wojewódzkiego wzbudził zainteresowanie publiczności, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami, odnosząc się do tamtych wydarzeń ze współczesnej perspektywy.
Spotkanie uświetnili swoją obecnością: Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, Lubuski Wicekurator Oświaty, Krzysztof Słapczyński, Dyrektor Delegatury Lubuskiego Kuratorium Oświaty oraz Mariusz Zalewski, Dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto.
Wśród słuchaczy konwersatorium gościliśmy młodzież licealną z Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze wraz z dyrektorem Mariuszem Szpakowiczem i nauczycielami.
Licznie zgromadzona młodzież miała również okazję wziąć udział w układaniu mapy  okupowanej Polski w postaci puzzli edukacyjnych „IV rozbiór Polski”, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa okolicznościowa „Zaczęło się w porannej mgle pierwszego ranka wrześniowego” prezentująca plakaty, fotografie i zbiory PBW o tematyce II wojny światowej.
Celem spotkania było działanie w ramach realizacji jednego z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 - Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
 
(Anna Aleksandrowicz, fot. Anna Woźniak)
Powrót