Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek23.05.2019

8-15 maja to szczególny czas dla Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działającego przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej w Zielonej Górze. W tych dniach bowiem obchodzony jest „Tydzień Bibliotek w Polsce”. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem #biblioteka. Na stronie internetowej SBP odnajdziemy uzasadnienie dla tego wyboru: „Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, imprezy. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych”.
Tradycyjnie Koło zainaugurowało obchody Tygodnia Bibliotek wystawą w Wypożyczalni PBW. Ekspozycja pt. #biblioteka prezentuje plakaty i zbiory PBW na temat bibliotek, bibliotekarstwa i promocji czytelnictwa.
8 maja 2019 r. delegacja z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW uczestniczyła w uroczystości Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, która odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nie zabrakło Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego. 11 maja odbył się już po raz dziesiąty pod hasłem #ApetycznaPedagogiczna. Jubileuszowa edycja nie obyła się bez okazałego okolicznościowego tortu, którym częstowała gości dyrektor PBW Marzena Szafińska-Chadała. Na stole degustacyjnym przeważały sałatki i ciasta. Uczestnicy chętnie opowiadali o swoich inspiracjach w wyborze przyniesionych dań, w tym również tych o charakterze literackim. Spotkanie było jak zawsze wspaniałą okazją do uczty w gronie naszych stałych bywalców. Cieszymy się, że X Bibliotekarski Festiwal Kulinarny przyciągnął również nowych smakoszy, którzy entuzjastycznie ocenili naszą bibliotekarską biesiadę.
15 maja w ramach cyklu Bibliotekarskie Pasje zorganizowano otwarte warsztaty techniki zdobniczej „Decoupage”. Decoupage to sztuka ozdabiania odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorami z cienkiego papieru. W tym celu najczęściej wykorzystuje się barwne serwetki. Praca pod okiem zaproszonych fachowców zaowocowała własnoręcznie wykonanymi ozdobami i dekoracjami, dając mnóstwo radości i satysfakcji uczestniczkom warsztatów. Bibliotekarze oraz ich goście odkryli w sobie kolejne zdolności artystyczne. Kolejny Tydzień Bibliotek za nami. Imprezy organizowane przez Koło SBP wraz z PBW w Zielonej Górze znajdują odbiorców, dla których biblioteka, to nie tylko miejsce gromadzenia i udostępniania zbiorów, ale także atrakcyjne miejsce spotkań i osobistego rozwoju.
 
(Anna Aleksandrowicz, Jolanta Stadnik)
Powrót