Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Relacja z wykładu „Pałac w Zatoniu – rozkwit i upadek”13.05.2019

9 maja 2019 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze miłośnicy historii regionalnej mieli okazję wysłuchać wykładu Barbary Patkowskiej-Klein „Pałac w Zatoniu – rozkwit i upadek”.
Na początku spotkania głos zabrała Dyrektor PBW Marzena Szafińska-Chadała, która serdecznie powitała gości, a następnie przedstawiła Prelegentkę. Marzena Szafińska-Chadała podkreśliła, ze wykład jest jednym z przedsięwzięć organizowanych przez Bibliotekę w ramach tegorocznych obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Dyrektor PBW wyraziła nadzieję, że prelekcja Barbary Patkowskiej-Klein, skłoni wszystkich słuchaczy do odwiedzenia, pięknie oświetlonych nocą, ruin pałacu w Zatoniu, będących jedną z ozdób naszego regionu. Wykład, któremu towarzyszyła prezentacja slajdów, umożliwił obejrzenie rezydencji w Zatoniu w czasach jej świetności na zachowanych niemieckich pocztówkach oraz fotografie jej obecnego wyglądu wraz z terenem parkowym. Barbara Patkowska-Klein nie omieszkała przybliżyć obecnym burzliwe losy właścicielki pałacu w Zatoniu i Żaganiu Doroty de Talleyrand-Périgord. Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o najbliższych planach odbudowy cieplarni i oranżerii w Zatoniu, a także obejrzeć wizualizację wyglądu pałacu po zakończeniu projektu.. Spotkanie było okazją do refleksji na temat historii naszego regionu, swoistą wędrówką w przeszłość śladami Księżnej Dino Doroty de Talleyrand-Périgord.
 
 (Anna Aleksandrowicz, fot. Tadeusz Semczuk)
Powrót