Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Sapiens : od zwierząt do bogów / Yuval Noah Harari. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018. Mg W II 10207512.04.2019

Prezentowana publikacja jest światowym hitem historyka, profesora Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Yuvala Noaha Harariego.  
Bohaterem tytułowym książki jest ludzkość. Harari opowiada dzieje człowieka od pierwszych chwil jego pojawienia się na Ziemi po czasy współczesne. Ludzkość kształtowała się przez tysiące lat a w jej rozwoju szczególne znaczenie miały trzy rewolucje – rewolucja poznawcza, która jakieś 70 tysięcy lat temu uruchomiła koło historii, rewolucja rolnicza, która ok. 12 tysięcy lat temu nadała ludzkości przyspieszenie, a zaledwie 500 lat wstecz miała miejsce rewolucja naukowa. Znajdziemy w niej wiele odważnych teorii i hipotez, np., dlaczego to właśnie homo sapiens podbił świat, mimo, że przedstawiciele z rodzaju homo pojawili się niezależnie od siebie w różnych częściach świata. Jaką rolę w jego ekspansji odegrała umiejętność abstrakcyjnego myślenia oraz popularna do dania dzisiejszego plotka?  Autor zastanawia się, czy rewolucja agrarna była dla ludzkości naprawdę taka zbawienna.
Książka wciąga czytelnika dzięki przystępnemu i atrakcyjnemu stylowi oraz umiejętnemu połączeniu faktów historycznych popartych przypisami z dowcipnym językiem, zabawnymi anegdotami i zaskakującymi historyjkami.
 
Aleksandra Kmiećkowik

 

-A A +A
Powrót