Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Relacja z konferencji „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!ˮ07.02.2019

5 lutego 2019 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze już po raz dziesiąty włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, organizując konferencję „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!ˮ. Celem przedsięwzięcia, które rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów z zielonogórskich szkół, jest edukacja w zakresie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Podczas otwarcia konferencji wszystkich zebranych serdecznie powitała Marzena Szafińska-Chadała, dyrektor PBW w Zielonej Górze. Marzena Szafińska-Chadała podkreśliła, że ideą tegorocznej konferencji jest zaznajomienie uczestników z możliwościami, jakie dają nam wszystkim nowe technologie i z zasadami bezpiecznego korzystania z nich w duchu wzajemnego szacunku i poszanowania prawa.

Tematykę mądrego użytkowania urządzeń medialnych podjął dr Jarosław Wagner z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykład „Smart living – czyli ICT w życiu człowieka” uświadomił uczestnikom konferencji, jakie możliwości dają wszechobecne technologie informacyjno-komunikacyjne. Prelegent zaprezentował definicję oraz komponenty „smart living”, pojęcia, które dotyczy wielu aspektów życia: rozwoju osobistego, finansów, gospodarstwa domowego, pracy, zakupów czy zdrowia. Widownia, którą w większości stanowili uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Budowlanka”, Zespołu Szkół Ekologicznych oraz Zespołu Szkół Zawodowych PBO entuzjastycznie reagowała na prezentowane przez dra Jarosława Wagnera narzędzia ICT. Chętni mieli okazję testować rzeczywistość wirtualną (VR), a także spróbować swoich sił w sterowaniu dronem. Dr Jarosław Wagner, podsumowując swoje wystąpienie, zaakcentował, że sprytne, inteligentne życie, to świadome i bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw współczesnej technologii, niedyskryminujące tradycyjnych form spędzania czasu, jakim na przykład jest czytanie papierowych wydań książek.

Na wstępie kolejnego wystąpienia przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze: aspirant Radosław Bartkowiak i komisarz Adrian Ciołka zasygnalizowali, że internet oraz urządzenia medialne niosą za sobą cały wachlarz możliwości i walorów, ale także zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. Policjanci omówili katalog wybranych cyberprzemocowych przestępstw z kodeksu karnego. Uczestnicy zapoznani zostali z zagadnieniem hejtu i phisingu. Radosław Bartkowiak i Adrian Ciołka wyjaśnili, jakie są możliwości reagowania i radzenia sobie z zachowaniem sprawców wypełniających znamiona czynu zabronionego w sieci i na urządzeniach mobilnych. Na koniec zaapelowali o ostrożność i poinformowali uczniów o możliwości wypełnienia ankiet, które pozwolą im zdiagnozować u siebie ewentualny fonoholizm czy siecioholizm.

Następnie głos zabrała Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, Lubuski Wicekurator Oświaty, która podziękowała organizatorom za kreatywne zaangażowanie w działania edukacyjne związane z obchodami DBI w Zielonej Górze.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wystawy, ze zbiorów PBW w Zielonej Górze, „Jesteśmy online. Działajmy razem!”, na którą zaprosił, prowadzący konferencję, Tadeusz Semczuk.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości uczniów na temat zagrożeń w świecie wirtualnym, rozważnego odbierania informacji oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi w sieci.
 
 (Anna Aleksandrowicz, fot Anna Woźniak)
Powrót