Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Relacja ze spotkania edukacyjno-historycznego „…Szli wtedy wszyscy” z okazji 100 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego17.12.2018

14.12.2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej odbyło się spotkanie edukacyjno-historyczne upamiętniające 100. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego „…Szli wtedy wszyscy”. Rozpoczęło się ono od wystąpienia Dyrektor Marzeny Szafińskiej-Chadały, która przywitała wszystkich  gości. Następnie głos zabrała Pani Iwona Kusiak – zastępca Dyrektora Gabinetu Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, która podkreśliła znaczenie powstania i jego ciągle aktualne przesłanie do heroicznej miłości ojczyzny. Przekazała również Dyrektor Marzenie Szafińskiej-Chadale list od Pani Elżbiety Anny Polak Marszałka Województwa Lubuskiego, w którym zaznaczono, że  wydarzenie to „było największym zwycięskim powstaniem w historii Polski. Uczestnicy Powstania – dziesiątki tysięcy żołnierzy-ochotników nie wahało się oddać życia za Ojczyznę. Przypomnienie i uczczenie ich dokonań jest naszym patriotycznym obowiązkiem”.

Na  spotkanie przybyli przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Zielonej Górze i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło także uczniów z zielonogórskich szkół średnich razem ze swoimi opiekunami: z Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych, Europejskiego Liceum dr Rahn i V Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Temat wykładu „…Szli wtedy wszyscy” zaprezentowała dr Grażyna Wyder Przewodnicząca Koła nr 1 Towarzystwa Przyjaciół Powstańców Wielkopolskich przy Polskim Towarzystwie Historycznym Oddział w Zielonej Górze Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swoim wystąpieniu omówiła mało znane fakty dotyczące udziału polskich kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Kobiety te z wielkim oddaniem wspomagały powstańców, organizując szpitale, pomoc medyczną, kuchnie wojskowe, schroniska dla dezerterów, służąc jako sanitariuszki i łączniczki. Z wielką odwagą przekazywały meldunki wojskowe, pełniły obowiązki kurierów. Przytoczone informacje ukazały nowy aspekt Powstania Wielkopolskiego oraz znakomicie wpisały się w Rok Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Marzena Szafińska-Chadała dziękując za przedstawienie wykładu, podzieliła się własnymi refleksjami odnoszącymi się do tego patriotycznego zrywu. Podkreśliła jego doniosłość i wskazała na trudną sytuację polityczną, w jakiej wówczas znajdowała się Polska. Zaprosiła gości do obejrzenia wystawy, która została przygotowana z okazji tej rocznicy.
 
                                (red. D. Świdkiewicz,  fot. A. Woźniak)

 
Powrót