Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Dzień Bezpiecznego Internetu w PBW - sprawozdanie08.02.2018

06 lutego 2018 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zorganizowała Konferencję Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieciˮ. Już po raz dziewiąty PBW organizuje przedsięwzięcie, którego celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. To właśnie młodzież z zielonogórskich szkół ponadgimnazjalnych stanowiła większość uczestników konferencji. Nie zabrakło również znamienitych gości, których podczas otwarcia konferencji serdecznie powitała Marzena Szafińska-Chadała dyrektor PBW w Zielonej Górze. Wśród zaproszonych gości obecna była Pani Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz Lubuski Wicekurator Oświaty.

Konferencję Dnia Bezpiecznego Internetu rozpoczął występ uczniów z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze. Zebrani w Sali Wykładowej PBW mieli okazję podziwiać etiudę teatralną „Zaplątani” w reżyserii Patrycji Sowińskiej. Dzieci sugestywnie i odważnie prezentowały zagrożenia, jakie czyhają na młodych użytkowników Internetu, zbierając na koniec gromkie brawa.

Tematykę konsekwencji naszej aktywności w świecie wirtualnym podjął dr Jarosław Wagner z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykład „Co wie o tobie internet?” uświadomił uczestnikom konferencji jakie dane zbierają giganci internetowi, co ukryte jest w regulaminach oraz jakie hasła można uznać za bezpieczne. Prelegent zaprezentował również analitykę google oraz dane gromadzone w administracji publicznej. Dr Jarosław Wagner zakończył swoje wystąpienie apelem o świadome korzystanie z Internetu.

W nawiązaniu do tego apelu, prowadzący konferencję, Tadeusz Semczuk odczytał „Dekalog Internautyˮ, będący zbiorem praw i obowiązków czyli tzw. netykietą.

Jak co roku, również i tym razem nie zabrakło przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Aspirant Radosław Bartkowiak zapoznał zebranych z „Prawami i obowiązkami w cyfrowym świecieˮ. Zaprezentował aspekty prawne zjawiska cyberprzemocy oraz poinformował, gdzie szukać pomocy. Zaakcentował również potrzebę wzajemnego poszanowania w sieci, odwołując się w ten sposób do tegorocznego hasła DBI.

Na koniec Tadeusz Semczuk zaprosił wszystkich obecnych do obejrzenia wystawy „Multiświat WWW”, znajdującej się w Wypożyczalni PBW.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do świadomych, rozsądnych i przepojonych szacunkiem do drugiego człowieka zachowań w świecie wirtualnym.
(Anna Aleksandrowicz, fot. Małgorzata Tramś-Zielińska, A. Aleksandrowicz)
Powrót