Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Koło w Muzeum Ziemi Lubuskiej06.06.2017

31 maja 2017 roku  nauczyciele bibliotekarze  z Koła SBP przy PBW  odwiedzili Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wzięli udział w konferencji metodycznej „Ciekawostki i nieznane fakty z historii Zielonej Góry”. Organizatorem spotkania był Samorządowy Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa w CKUiP w Zielonej Górze. Nieznane fakty o naszym mieście przedstawiła nam Izabela Korniluk kustosz Muzeum. Ciekawostki mile nas zaskoczyły, zwłaszcza informacje o sterowniku nad Zieloną Górą i parowcu z lat 60., który przyjął nazwę naszego miasta. Na początku lat 60. polskim statkom handlowym nadawano nazwy miast. Tak było ze zwodowanym w październiku 1961 roku parowcem s/s Zielona Góra. W pierwszy rejs wypłynął zimą 1962 r. do portów Afryki zachodniej.
Po konferencji zwiedziliśmy wystawę Jacka Malczewskiego (1854-1929), znakomitego malarza i rysownika, która zagościła w naszym Muzeum. Podziwialiśmy ponad 30 obrazów reprezentujących różne zakresy tematyczne podejmowane przez twórcę. Począwszy od wątków patriotyczno-historycznych przez problematykę religijną. Osobny i bogaty nurt w sztuce Malczewskiego to jego autoportrety. Na uwagę zasługuje także “Don Kichot i Sancho Pansa”, wyjątkowa kompozycja w dorobku Malczewskiego, będąca wspomnieniem z podróży do Grecji i Azji Mniejszej. Ekspozycję dopełniają pejzaże, malarz nie pozostawał bowiem obojętny na piękno otaczającego go krajobrazu.
Kolejny bibliotekarski „wypad” do Muzeum był bardzo udany.
Powrót