Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Edukacja globalna z teatrem Kamishibai - sprawozdanie23.05.2017

     17 maja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze odbyło się szkolenie „Edukacja globalna z teatrem Kamishibai” Zajęcia, na które zaproszeni zostali pracownicy świetlic i bibliotek szkolnych, zorganizowało Stowarzyszenie - Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, dzięki dofinansowaniu w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP 2017 r. To piąta edycja projektu „Edukacja globalna dla najmłodszych”, realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Na wstępie prowadzące szkolenie panie: AgnieszkaSadowska-Konczal i Zofia Michalik zapoznały uczestniczki z działalnością Stowarzyszenia i celem spotkania w tym gronie. Ideą projektu jest pobudzanie do solidarności międzyludzkiej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym poprzez przybliżanie im kultury Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, ukazywanie różnorodności, ale i podobieństw regionów świata. Pojęcie i tematy edukacji globalnej, zależności między Globalną Północą oraz Globalnym Południem, wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) oraz Happy Planet Index skupiły uwagę zebranych i skłoniły do refleksji również nad kondycją polskiego społeczeństwa. W drugiej części szkolenia uczestniczki miały okazję zagrać w grę z pomarańczami, pochodzącą z Ghany, zastosowaną jako jedna z form uatrakcyjnienia lekcji. Efektowne formy i narzędzia prezentacji tematyki w oparciu o 14 scenariuszy, które otrzymały wszystkie uczestniczki zwiększają szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia. Do takich narzędzi z całą pewnością zaliczyć można teatr Kamishibai, którego genezę i zastosowanie poznały panie obecne w sali wykładowej PBW w Zielonej Górze. Dla części z nich nie był to pierwszy kontakt z Kamishibai, więc podsuwały nowe, kreatywne rozwiązania, związane z zastosowaniem japońskiego teatru w edukacji i biblioterapii. Na koniec Pani Zofia Michalik przybliżyła wszystkim afrykańską opowieść o dostępie do wody - „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy, jako jedną z trzech bajek, które otrzymały uczestniczki szkolenia. Oprócz scenariuszy wydanych w formie książki „Edukacja globalna dla najmłodszych” i teatrzyku Kamishibai, w przygotowanym dla uczestników pakiecie znalazła się ilustrowana mapa świata.
     Mamy nadzieję, że szkolenie zainspiruje uczestniczki i zrodzi nowe pomysły do pracyz dziećmi w obszarze, który stanowi wyzwanie dla współczesnego świata i potrzebuje wrażliwych i solidarnych przyszłych pokoleń.
 
(red. Anna Aleksandrowicz, fot. Anna Wożnicka)
Powrót