Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 – sprawozdanie24.02.2017

23 lutego 2017 r., w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zorganizowała konferencję „Razem zmieniamy Internet na lepsze". Już po raz ósmy PBW organizuje przedsięwzięcie, którego celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. To właśnie uczniowie z gimnazjum i zielonogórskich szkół ponadgimnazjalnych stanowili większość uczestników czwartkowej konferencji. Nie zabrakło również znamienitych gości, których podczas otwarcia konferencji serdecznie powitała Marzena Szafińska-Chadała dyrektor PBW w Zielonej Górze. Wśród nich obecny był Romuald Gawlik Wicemarszałek Województwa Lubuskiego.
    Jako pierwsza wystąpiła dr Ewa Nowicka z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, która zaprezentowała szerokie spektrum "Współczesnych zagrożeń medialnych. Zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu przez dzieci i młodzież". Prelegentka zaprezentowała zachowania tzw. homo interneticusa, które zagrażają bezpieczeństwu online oraz dokonują spustoszeń w psychice młodego człowieka, między innymi: problematykę uzależnienia od mediów, zagadnienie cyberprzemocy, problem sekstingu.
    Temat nadmiernej aktywności w świecie wirtualnym, kosztem rzeczywistych relacji i umiejętności społecznych, podjął Tomasz Bojanowski w swoim wystąpieniu pt. „Młodzi -zachipowani. Współczesne uzależnienia". Obecni na sali uczniowie z uwagą wysłuchali doświadczonego specjalisty w dziedzinie terapii uzależnień z Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii "LOPiT".
    Nie zabrakło również przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Młodsi aspiranci: Adrian Ciołka oraz Waldemar Towpik zapoznali zebranych z „Prawami i obowiązkami w cyfrowym świecie". Panowie podkreślili tendencję wzrostową zachowań o charakterze cyberprzemocy, poinformowali jak i gdzie szukać pomocy oraz przedstawili konsekwencje prawne dla sprawców przemocy i łamania prawa w sieci. Zainteresowana tematyką młodzież chętnie zadawała liczne pytania.
    Nasza Biblioteka dysponuje bogatą ofertą książek, czasopism i filmów poświęconych problematyce omawianej podczas konferencji. Ponieważ zdajemy sobie sprawę z wagi i zainteresowania tematyką bezpieczeństwa w Internecie i uzależnień medialnych, Beata Kłos i Kamilla Siniakowicz z PBW, zaprezentowały „Zbiory oraz spotkania DBI w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
    Po zakończeniu wszystkich wystąpień prowadząca konferencję Anna Aleksandrowicz, dokonała podsumowania, odczytując "Dekalog Intenauty". Zaprosiła również uczestników do obejrzenia wystawy „Razem zmieniamy Internet na lepsze", znajdującej się w Wypożyczalni PBW.
    W konferencji uczestniczyło około dwustu uczniów i nauczycieli. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa wywoła efekty w postaci rozsądnych i przepojonych szacunkiem do drugiego człowieka zachowań w świecie cyfrowym.
 
                    (red. Anna Aleksandrowicz, fot. Tadeusz Semczuk)

 
Powrót