Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek, Czwartek
  godz. 8:00-18:00

- Wtorek, Środa, Piątek, Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Szanowni Czytelnicy

 

 

Prośba o pomoc dla Małgorzaty Siadaczki


Zwracamy się z gorącym apelem o wsparcie finansowe naszej Koleżanki. Małgorzata Siadaczka pracowała w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze. Nasza Koleżanka od ponad dwóch lat cierpi na wyniszczającą chorobę neurodegeneracyjną – stwardnienie zanikowe boczne, w związku z tym jest podopieczną Stowarzyszenia "Warto jest pomagać".
 

Wszelkie informacje można znaleźć na profilu Małgorzaty Siadaczki.


Szanowni Czytelnicy,
 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej zaprasza w następujących godzinach: poniedziałek, czwartek 8:00-18:00, wtorek, środa, piątek 8:00-15:00, sobota 8:00-15:00.


 

Aktualności

Ogólnopolski Test Dysleksji03.10.2023

Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji. Jak się o tym przekonać? Świetną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10 października 2023r. Udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę. Wypełnienie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczestnik od razu pozna swój rezultat. Będzie nim przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję wraz z komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki.
Czytaj więcej

250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - wystawa02.10.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza do obejrzenia wystawy, która powstała z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - pierwszej na świecie instytucji, która stworzyła podwaliny nowoczesnego systemu szkolnego, nad którym opiekę sprawowało państwo. Powołanie KEN wiązało się z rozwiązaniem zakonu jezuitów w roku 1773 przez papieża Klemensa XIV, co w Polsce groziło upadkiem edukacji i dało impuls do głębokich reform szkolnictwa. Reforma oświaty przyczyniła się do zorganizowania jednolitego i nowoczesnego programu kształcenia na bazie języka narodowego.
Czytaj więcej

VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”. EDYCJA 2023/202427.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze po raz kolejny została Koordynatorem Wojewódzkim Konkursu Ogólnopolskiego Wielka Liga Czytelników.  Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1–8 szkół podstawowych organizowany w roku szkolnym 2023/2024. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: klasy 1–3 szkół podstawowych, klasy 4–6 szkół podstawowych, klasy 7–8 szkół podstawowych.
Czytaj więcej

Konsultacje przy planowaniu zakupów książek w ramach NPRC 2.022.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze służy informacją i pomocą w planowaniu zakupów książkowych w ramach środków uzyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Kontakt w sprawie konsultacji: Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, tel.: 68 453 26 41, e-mail: gromadzenie@pbw.zgora.pl.
Czytaj więcej

Propozycje najlepszych książek dla dzieci i młodzieży22.09.2023

Przygotowana lista stron internetowych obejmuje rankingi oraz propozycje najwyżej cenionych książek dla dzieci i młodzieży. Wybrane zestawy publikacji utworzono na podstawie statystyk wypożyczeń, zakupów oraz zapytań dotyczących najchętniej czytanych książek przez dzieci i młodzież. Znajdują się wśród nich nie tylko tytuły zebrane przez instytucje zawodowo zajmujące się tematyką czytelniczą i księgarską, ale także propozycje rodziców, jak również samych zainteresowanych czytaniem dzieci.
Czytaj więcej

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.018.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze informuje, że otrzymaliśmy dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”. Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”. Kwota dotacji to 3.750 zł, w tym 20% udziału własnego naszego organu prowadzącego: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Przyznane środki przeznaczone zostaną na zakup nowości wydawniczych.
Czytaj więcej

Narodowe Czytanie 202312.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze wzięła udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. 9 września 2023 roku o godzinie 12.00 rozpoczęliśmy dwunastą odsłonę Narodowego Czytania. Uczestnicy zebrali się w Czytelni PBW, by przeczytać wybrane fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej, aby odkryć na nowo atmosferę tego dzieła, bogatego w opisy nadniemeńskiej przyrody, wspaniałych pejzaży i krajobrazów i spotkać się z rodzinami Korczyńskich, Bohatyrowiczów.
Czytaj więcej