Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek, Czwartek
  godz. 8:00-18:00

- Wtorek, Środa, Piątek, Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Szanowni Czytelnicy

 

 

Prośba o pomoc dla Małgorzaty Siadaczki


Zwracamy się z gorącym apelem o wsparcie finansowe naszej Koleżanki. Małgorzata Siadaczka pracowała w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze. Nasza Koleżanka od ponad dwóch lat cierpi na wyniszczającą chorobę neurodegeneracyjną – stwardnienie zanikowe boczne, w związku z tym jest podopieczną Stowarzyszenia "Warto jest pomagać".
 

Wszelkie informacje można znaleźć na profilu Małgorzaty Siadaczki.


Szanowni Czytelnicy,
 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze informuje, że w dniach 18 września – 29 września 2023 r. będzie przeprowadzane skontrum książek od nr II 49758 do II 67599 oznaczonych sygnaturami MgW lub Mg. Z tego powodu w wyżej wymienionym okresie nie będzie możliwe zamawianie oraz wypożyczanie księgozbioru z tego zakresu. Za utrudnienia przepraszamy.


 

Aktualności

Konsultacje przy planowaniu zakupów książek w ramach NPRC 2.022.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze służy informacją i pomocą w planowaniu zakupów książkowych w ramach środków uzyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Kontakt w sprawie konsultacji: Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, tel.: 68 453 26 41, e-mail: gromadzenie@pbw.zgora.pl.
Czytaj więcej

Propozycje najlepszych książek dla dzieci i młodzieży22.09.2023

Przygotowana lista stron internetowych obejmuje rankingi oraz propozycje najwyżej cenionych książek dla dzieci i młodzieży. Wybrane zestawy publikacji utworzono na podstawie statystyk wypożyczeń, zakupów oraz zapytań dotyczących najchętniej czytanych książek przez dzieci i młodzież. Znajdują się wśród nich nie tylko tytuły zebrane przez instytucje zawodowo zajmujące się tematyką czytelniczą i księgarską, ale także propozycje rodziców, jak również samych zainteresowanych czytaniem dzieci.
Czytaj więcej

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.018.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze informuje, że otrzymaliśmy dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”. Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”. Kwota dotacji to 3.750 zł, w tym 20% udziału własnego naszego organu prowadzącego: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Przyznane środki przeznaczone zostaną na zakup nowości wydawniczych.
Czytaj więcej

Narodowe Czytanie 202312.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze wzięła udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. 9 września 2023 roku o godzinie 12.00 rozpoczęliśmy dwunastą odsłonę Narodowego Czytania. Uczestnicy zebrali się w Czytelni PBW, by przeczytać wybrane fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej, aby odkryć na nowo atmosferę tego dzieła, bogatego w opisy nadniemeńskiej przyrody, wspaniałych pejzaży i krajobrazów i spotkać się z rodzinami Korczyńskich, Bohatyrowiczów.
Czytaj więcej

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12 edycji Narodowego Czytania – wystawa01.09.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza do obejrzenia okolicznościowej wystawy na temat życia i twórczości Elizy Orzeszkowej. Nawiązuje ona do lektury tegorocznego Narodowego Czytania – „Nad Niemnem”. Na wrześniowej wystawie  znalazły się materiały o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej ze szczególnym uwzględnieniem jednej z najbardziej rozpoznawalnych i nastrojowych powieści społeczno-obyczajowych okresu Pozytywizmu, podejmującej tematykę Powstania Styczniowego. Wystawę można oglądać w Wypożyczalni PBW w dniach 01.09–30.09.2023 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.
Czytaj więcej

Zapraszamy na Narodowe Czytanie30.08.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza do udziału w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbędzie się w sobotę 9 września 2023 roku w Czytelni PBW o godzinie 12.00. Uczestnicy  spotkania wspólnie odczytają fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w 2023 roku.
Czytaj więcej

„Czy mnie słyszysz? Wychowanie nastolatków” – wystawa01.08.2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza do obejrzenia wystawy „Czy mnie słyszysz? Wychowanie nastolatków”. Celem ekspozycji jest promocja książek naukowych, popularnonaukowych oraz praktycznych poradników, które systematycznie gromadzimy, by wesprzeć rodziców i nauczycieli w wielowymiarowym procesie wychowania dzieci i młodzieży. Wyeksponowane zbiory to tylko część z bogatego zasobu, zawierającego cenne porady i informacje, które pomagają zrozumieć potrzeby oraz wyzwania, jakie stawia etap dojrzewania. Nasze propozycje podkreślają znaczenie aktywnego dialogu i budowania zdrowych relacji z młodzieżą, które są kluczowe dla ich rozwoju.
Czytaj więcej