Godziny pracy wydziałów
udostępniania:
- Poniedziałek - Piątek
godz. 8:00-19:00
- Sobota
godz. 8:00-15:00
W okresie wakacyjnym
(lipiec - sierpień):
- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne
![]() |
Od początków istnienia ludzkości zwierzęta były towarzyszami ludzi i częścią natury, która jest ich światem. Już Arystoteles wskazywał na ścisłe więzi dwóch natur: ludzkiej i zwierzęcej. Relacja człowiek - środowisko naturalne u naszych przodków zawsze była bardzo silna i sięgała znacznie głębiej niż poznawanie przyrody lub jej wykorzystywanie. Odzwierciedlało się to w dawnych wierzeniach, obrzędach, zwyczajach, a także w lokalnych kultach oraz źródłach symboliki.
Czytaj więcej |
![]() |
Tajemnica śmierci jest częstym motywem pojawiającym się w literaturze i sztuce. Wystarczy wspomnieć cykl poetycki „Trenów” Jana Kochanowskiego, arcydzieło literatury polskiego renesansu, który został poświęcony zmarłej córce poety Urszuli. Podmiot liryczny w tych wierszach wyjątkowo emocjonalnie, wyraża swoje przeżycia po stracie dziecka. Jest pełen cierpienia i rozpaczy, przeżywa wewnętrzną pustkę, niezrozumienie sytuacji, w jakiej się znalazł. Zadaje pytania o celowość śmierci Urszuli, szuka jej obecności w miejscach kojarzących się z topiką chrześcijańską i mitologiczną.
Czytaj więcej
|
![]() |
Pandemia koronawirusa to czas niezwykle trudny dla dobrostanu psychicznego wielu rodzin. Lęk o zdrowie, dystans społeczny, trudności ekonomiczne, czasem wręcz utrata źródła zarobku, to niektóre z przyczyn napięć, niepokojów i trudnych emocji, które pojawiają się w relacjach z najbliższymi. Kryzys epidemiologiczny ma niewątpliwe przełożenie również na kondycję dzieci, które na co dzień słyszą o zagrożeniu, obserwują lęk i napięcie emocjonalne swoich rodziców, mierzą się na co dzień z wymogami edukacji zdalnej. Jak pomóc im przetrwać kryzys, złagodzić lęki, wzmocnić odporność psychiczną, przywrócić poczucie bezpieczeństwa i wiarę w lepsze jutro?
Czytaj więcej
|