Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

Menu

Partnerzy

Godziny otwarcia

Godziny pracy wydziałów
udostępniania:


- Poniedziałek - Piątek
  godz. 8:00-19:00

- Sobota
  godz. 8:00-15:00

W okresie wakacyjnym
 (lipiec - sierpień):


- Poniedziałek - Piątek godz. 8:00-15:00
- Sobota nieczynne

Facebook

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 – relacja12.02.2021

09 lutego 2021 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze kolejny raz włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, organizując konferencję „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!ˮ, która odbyła się online na platformie ClickMeeting. Celem przedsięwzięcia, które rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów z lubuskich szkół, jest poszerzenie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. W trakcie tegorocznej konferencji podjęte zostały również zagadnienia związane z różnymi aspektami edukacji zdalnej.
Konferencję otworzyła Marzena Szafińska-Chadała, dyrektor PBW w Zielonej Górze. Marzena Szafińska-Chadała podkreśliła, że Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, początkowo obejmował kraje europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Aktualnie w związku z sytuacją pandemiczną większość inicjatyw odbywa się online.
Następnie głos zabrała prowadząca konferencję Renata Zubowicz, która oznajmiła, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze po raz dwunasty organizuje przedsięwzięcie skupiające nauczycieli i uczniów zainteresowanych zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w sieci. Następnie poprosiła dr. Jarosława Wagnera z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego o wygłoszenie wykładu „A jeśli nie Google i Microsoft to co?”
Jarosław Wagner w swoim wystąpieniu podjął tematykę związaną z nauczaniem na odległość w okresie pandemii. Uświadomił uczestnikom konferencji, jakie możliwości dają wszechobecne technologie informacyjno-komunikacyjne w obecnej sytuacji. Przedstawił formy kształcenia zdalnego, zaprezentował platformy edukacyjne i omówił zasady bezpiecznego zachowania się uczniów w Internecie.
Zagadnienia konsekwencji nadmiernego korzystania z komputerów i Internetu już od najmłodszego wieku omówiła w swoim wykładzie dr Urszula Gembara z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonej Górze. W wystąpieniu „Nowe technologie a rozwój dziecka i adolescenta –szansa czy zagrożenie?” Prelegentka przedstawiła aspekty prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży w kontekście korzystania z narzędzi nowych technologii. Zaprezentowała  objawy oraz negatywne skutki uzależnienia od komputera, szkodliwość korzystania przez dzieci z gier komputerowych i spędzania wielogodzinnego czasu przy komputerze. Na zakończenie swojego wystąpienia przedstawiła wskazówki dla rodziców i nauczycieli, dotyczące utrzymywania higieny cyfrowej.
Tradycyjnie podczas corocznych spotkań w ramach DBI gościmy przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Starszy aspirant Radosław Bartkowiak oraz starszy aspirant Paweł Demichowicz zaakcentowali, że Internet oraz urządzenia medialne niosą za sobą cały wachlarz możliwości i walorów, ale niestety również zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. Policjanci omówili katalog wybranych cyberprzemocowych przestępstw z kodeksu karnego oraz informowali jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami korzystania z Internetu. Uczestnicy zapoznani zostali z zagadnieniami hejtu i cyberbullyingu. Prelegenci ostrzegali przed przestępstwami z wykorzystaniem cudzych kont w mediach społecznościowych, kradzieżą tożsamości, włamywaniem się na konta bankowe oraz wyłudzaniem pieniędzy z serwisów ogłoszeniowych – sprzedażowych. Wyjaśnili, jakie są możliwości reagowania i radzenia sobie z zachowaniem sprawców wypełniających znamiona czynu zabronionego w sieci i na urządzeniach mobilnych. Na koniec wystąpienia zaapelowali o ostrożność podczas korzystania z cyfrowych dobrodziejstw.
Następnie głos zabrała Anna Aleksandrowicz, nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, która przedstawiła ofertę Biblioteki. Jej wykład koncentrował się na zasobach i narzędziach online wspomagających proces dydaktyczny i wychowawczy. Anna Aleksandrowicz zaprezentowała różnorodne inicjatywy oraz przedsięwzięcia Biblioteki z istotnych obszarów działalności: edukacji, wspomagania, inspiracji. Poprosiła o sugestie i propozycje nowych tematów, tablic wirtualnych oraz quizów literackich.
Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyniła się do zwiększenia świadomości uczniów na temat zagrożeń w świecie wirtualnym, rozważnego odbierania informacji oraz odpowiedzialnego tworzenia treści i dzielenia się nimi w sieci.
 
(Agnieszka Wojtachnio,  fot. Renata Zubowicz)

-A A +A
Powrót